Zastosowanie nanotechnologii – kosmetyki samochodowe

autoCoraz częściej w sklepach spotkać można kosmetyki samochodowe z nanotechnologią. Należą to nich m.im. pasty polerskie, płyny do mycia szyb, woski do konserwacji lakiery czy produkty przeznaczone do myjni automatycznych.

Nanotechnologia umożliwia produkcję preparatów, które zawierają struktury i cząsteczki o rozmiarach tak niewielkich, że podawane są w nanometrach. Tak malutkie cząsteczki mają możliwość dotarcia w miejsca bardzo trudno dostępne, które są niemożliwe do osiągnięcia przez tradycyjne produkty. Są to m.in. mikroskopijne niedoskonałości na z pozoru gładkich powierzchniach lakieru i szkła. Nanotechnologia pozwoliła więc na rozszerzenie pola działalności preparatów tego typu.

Pasty polerskie i woski są dzięki temu bardzo łatwe w użyciu. W czasie procesu polerowania, na skutek zwiększonej temperatury elementy ścierne ulegają przekształceniu w nanocząsteczki, które potrafią pokonać nawet najmniejsze nierówności lakieru i pozostawiają powierzchnie idealnie gładką oraz błyszczącą. Użycie tych preparatów nie wymaga od osoby czyszczącej użycia dużej siły i długotrwałego polerowania.

Z uwagi na swoje bardzo małe rozmiary nanocząsteczki wosku dokładnie przylegają do powierzchni lakieru, tworząc tym samym szczelną warstwę, która zabezpiecza karoserię samochodu przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych np. deszczu. Powstałe w ten sposób zabezpieczenie jest również znacznie trwalsze niż w przypadku tradycyjnych preparatów. Powstaje także dobry efekt wizualny, gdyż promienie słońca od tak gładkiej powierzchni odbijają się praktycznie bez załamań. Powierzchnia błyszczy się dzięki temu idealnie. Produkty powstałe dzięki nanotechnologii nie wymagają także pracochłonnego i długotrwałego wcierania wosku.

Data publikacji