Odprężenie i nauka

roboty edukacyjno rozrywkoweGotowość i odprężenie. Czy to jest jednocześnie możliwe? Prawdziwym kluczem do skutecznej nauki kryje się właśnie w słowach: jednoczesna gotowość i odprężenie. Oznaczają one pewien stan naszego umysłu, którego osiągniecie jest niezwykle ważne dla rozpoczęcia jakiejkolwiek nauki.

Istnieją nawet specjalne przygotowane systemy i metody nauki, których podstawą skuteczności jest właśnie osiągnięcie rozluźnienia i odprężenia. Jednym z nim jest system SITA do nauki języków obcych. Zestaw składa się ze specjalnych okularów, odpowiednio wyselekcjonowanych utworów muzycznych (relaksacyjnych) oraz materiału w formie głosowej. Osoba przed każdą lekcją jest poddana sesji relaksacyjnej przy pomocy muzyki i specjalnych zaciemnionych okularów.
Jak wiadomo nasz mózg pracuje na falach mózgowych, które możemy mierzyć z pomocą elektroencefalografu. W chwilach, kiedy jesteśmy w pełni rozbudzeni, rozmawiamy, przemawiamy lub rozpracowujemy zagadnienia wymagające logicznego myślenia, nasz mózg zapewne nadaje i odbiera na częstotliwości trzynastu do piętnastu cykli na sekundę. Fale o tej długości są nazywane falami beta. Uczeni są przekonani, iż nasza podświadomość wchłania ogromą ilość informacji i wiedzy. Częstotliwość fal najlepiej docierających do podświadomości wynosi osiem do dwunastu cykli na sekundę – są to fale alfa. Gdy stajemy się coraz bardziej senni i znajdujemy się w fazie półsnu, częstotliwość naszych fal mózgowych zmienia się i wynosi cztery do siedmiu cykli na sekundę -jest to fala theta. Ostatnia fala Delta i mózg pracuje w niej na częstotliwości od 0.5 do 3 cykli na sekundę podczas snu.

nożyce