Neurony, dendryty

neuronKażdy z naszych stu miliardów aktywnych neuronów w mózgu jest w pewnym sensie prawdziwym komputerem. Wiemy, iż od każdego z nich może odchodzić od dwóch do dwudziestu kilku tysięcy wypustek zwanych dendrytami a swoimi kształtami przypominają gałęzie drzewa. Dendryty natomiast przechowują wszystkie informacje oraz odbierają je od innych komórek.

Każdy neuron może również przesyłać informacje za pomocą włókna osiowego, czyli aksonu. Akson pokryty jest na wierzchu osłonką mielinową, która pełni podobną funkcję do izolacji na przewodzie elektrycznym. Im lepsza jest ochrona, czyli izolacja, tym szybszy przekaz informacji wzdłuż włókna osiowego. Prędkość ta może dochodzić nawet do stu metrów na sekundę.
Dendryty otoczone są około dziewięciuset kilkoma miliardami komórek glejowych spajających ze sobą odrębne części mózgu. Wszystkie te elementy tworzą najbardziej niezwykły naturalny komputer. Profesor Gardner twierdzi, iż każdy z nas posiada kilka typów inteligencji.

Dwa z nich są niezwykle wysoko wartościowe w tradycyjnej edukacji. Pierwszy inteligencja językowa jest naszą umiejętnością czytania, pisania i porozumiewania z innymi osobami się za pomocą słów. Drugi typ to inteligencja logiczna lub matematyczna, co odpowiada za umiejętność rozumowania oraz liczenia.

Portal z ogłoszeniami