Mózg ludzki

brainMózg ludzki jest znacznie mniejszy od główki sałaty. Jego rozmiary pozwalają na to, iż z łatwością możemy go zmieścić w jednej ręce. Przeciętna waga wynosi ok 1500 gram. Pomimo tego jego możliwości są tysiące razy większe od możliwości największej mocy komputery używanych na świecie, a dodatkowo jest przy tym wyłącznie do dyspozycji jednej i tylko jedne osoby. Dla porównania owad a dokładnie muszka owocówka ma sto tysięcy aktywnych komórek mózgowych, mysz posiada ponad pięć milionów, szympans dziesięć miliardów, a człowiek aż sto miliardów i są one w pełni aktywne już w chwili urodzenia.

Od pierwszej chwili naszego przyjścia na świat pomiędzy komórkami tworzą się połączenia zwane naukowo synapsami, dzięki którym to możemy przyswajać niewyobrażalne ilości różnej wiedzy. Powstają one w bardzo szybkim, wręcz błyskawicznym tempie trzech miliardów połączeń na sekundę. To te połączenia są najcenniejszych skarbem, dzięki któremu mózg jest potężniejszy od największych komputerów i serwerów na świecie.

Uznany naukowiec Tony Buzan, psycholog i jednocześnie ekspert w dziedzinie pamięci, opowiada o budowie ludzkiego mózgu następująco: Nasz mózg składa się z biliona komórek mózgowych. Każda komórka przypomina kształtami niezwykle złożoną ośmiorniczkę, ma swój środek i wiele odgałęzień, a wszystkie odgałęzienia stykają się ze sobą tworząc pajęczynę. Każda z tych miliardów komórek jest potężniejsza i bardziej skomplikowana niż większość komputerów. Wszystkie one przesyłają do siebie nawzajem mnóstwo informacji, bez których nie moglibyśmy normalnie funkcjonować.

Potwierdzają to badania geotechniczne.

Data publikacji