Budowa mózgu

Człowiek mam cztery odrębne mózgi w jednym i to na trzech różnych poziomach umiejscowione od szczytu do pnia mózgu oraz ostatni czwarty, który kryje się tuż za nimi. Ludzki mózg ma także dwie półkule.

Każda z nich jest odpowiedzialna za sterowanie innymi funkcjami i w inny sposób przetwarza gromadzone informacje. Obie półkule połączone są za pomocą niezwykłego elektryczno-chemicznego system przekazującego i składa się on z trzystu milionów aktywnych komórek nerwowych. Jego zadaniem to natychmiastowe przenoszenie informacji, na wzór międzynarodowej centrali telefonicznej. Ponadto uważamy, że u każdego z nas w mózgu zawartych jest wiele „ośrodków inteligencji”. Jednak na ogół rozwijamy jedynie drobną część tych ukrytych zdolności. Badania dowodzą, iż mózg pracuje na co najmniej czterech różnych długościach fal – jakby posiadał odrębne kanały radiowe lub telewizyjne. Ponadto posiadasz aktywną, świadomie działającą część mózgu i część działającą podświadomie.
Większość zdobywanej przez nas wiedzy jest przyswajana podświadomie, czyli nie uczymy się nie wiedząc o tym. Dolna część mózgu, czyli pień, steruje wieloma naszymi odruchami, na przykład oddychaniem, trawieniem, ciśnieniem krwi czy biciem serca. Górna część mózgu odpowiada za myślenie, rozumowanie i kreowanie oraz mówienie. Nazwa łacińska brzmi cortex, co oznacza po prostu korę.

Ogłoszenia regionalne